Laos’ta Yapılacak En İyi Şeyler

Laos, genellikle komşu ülkelere gelen ziyaretçiler tarafından göz ardı edilir. Ancak yaldızlı tapınaklar, çarpıcı manzaralar ve Asya’nın en destansı şelalelerinden biriyle, Asya’nın en iyi korunan sırrını oluşturur. Buraya gelecek bir uçak bileti ile bu gizli kalmış cennet içinde bir rota belirlemeniz size yardımcı olacaktır. Ama öncesinde aklınızda halen sorular varsa Laos’a Neden Gitmeli rehberimiz ile sorularınıza cevap olabiliriz.

Laos’a Neden Gitmeli? : Luang Prabang’ın Tapınakları

Arnavut kaldırımlı sokakları, safran cüppeli rahipler, kilometrelerce pazarlar ve muhteşem karstik manzaralarla desteklenen muhteşem gün batımları ile bir nehir kenarı arıyorsanız Luanf Prabang’a gelmelisiniz. Manevi Luang Prabang’da huzurlu hissetmemek zor. Bu sakin şehirde 33 keşiş ile günleri sadece tapınakları keşfederek geçirebilirsiniz. 

Budist rahiplerin sabah sadakalarının vermesi için sokaklarda yürüdüğü sahneleri izlemek için saat 05: 00’de uyanmanız gerekir. Luang Prabang’ın 360 derecelik manzarası için ise Phu Si Dağı’na çıkın. Uçurumlara oyulmuş dev Budaları bulmak için dağın arka tarafında yürüyün. Her 100 metrede bir caddede sıralanan birçok tapınağa hayran kalarak Sakkarin yoluna doğru yürümeden önce Wat Mai Suwannaphumaham’a göz atın. Yakında Mekong ve Nam Khan nehirlerinin buluştuğu kutsal noktaya ulaşacaksınız. Burada, zemine dokunmaktan çekinmeyen ve yaşam ağacını görüntüleyen mozaik kaplı arka duvarı olan şehrin en hayranlık uyandıran tapınağı Wat Xieng Thong’u bulacaksınız. nadir içinde yatan Luang Prabang tarzı Buda uzanmış.

Vang Vieng’de Bir Macera Yaşayın

Yeşil halı kaplı karstlar ve orman cepleri arasında saklı, engebeli güzel Vang Vieng eğlenceli bir köydür. Tam macera için, Nam Song’dan beyaz su raftingini tercih edebilirsiniz. Nehrin kenarından yukarıya doğru çıkın ve sizi ağaç tepelerinin üstüne götüren, aşağıdan nehre atlayacağınızdan emin olmanızı sağlayan dik bir inişle bitirerek bu rafting deneyimini yaşayın.

Havada uçmak için yeraltında olmayı tercih ediyorsanız, Vang Vieng’in en iyi mağaralarını keşfedin. Tham Xang, antik Buda heykellerine, bir Buda ayak izine ve fil şeklindeki sarkıtlara ev sahipliği yapar. Tham Hoi ve Tham Loup da savaş sırasında mağaraya saklanan 100 kişinin ismiyle birlikte Buda heykellerini barındırıyor. Tham Nam’ı keşfetmek için, lastik bir halkanın içine atlayın ve rehberlik için sadece bir başlık ve ip ile karanlık, su dolu mağaraya tüp ile dalış yapabilirsiniz.

Vieng Xai Mağaraları

ABD’nin ağır bombardımanlara rağmen, yemyeşil bir tepe, antika evler ve insan yapımı göller vadisi olan Vieng Xai şaşırtıcı derecede güzel olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. İlçedeki yüzlerce mağaradan sadece 7 tanesi ziyarete açık. Ancak bu küçük sayıdaki mağara bile size savaş zamanı Laos’taki hayat konusunda eşsiz bir fikir verecektir.

Bu yapacağınız gezi sıradan bir mağara gezisi olmayacaktır. Dokuz yıllık savaş boyunca sivillerin ve politikacıların yaşadığı bu kaya barınakları daha karmaşık bir müze ağı gibi. Eski yaşam alanları çok fazla değişmedi ve tur rehberleri ve sesli rehberler mevcutken, mağaralar savaş sırasında oynadıkları rolün ne kadar büyük olduğunu görmek için gerçek bir fırsat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir