İsviçre’nin En Güzel Şehirleri

Nispeten küçük ve kara ülkesi olan bir ülke için İsviçre, dört resmi dil ve temsil ettikleri çeşitliliği ile olağanüstü miktarda doğal güzellik ve kültürel çeşitlilik içermektedir. Ülkeye yayılmış olan bu geleneksel ve modern kasabalar, İsviçre’nin muhteşem dağ manzarası, çiçeklerle kaplı doğa yolları, göl kenarı güzelliği ve pitoresk tarihi merkezler açısından sunduğu en iyi kanıtı göstermektedir. Eğer sizde farklı bir tatil denemek istiyorsanız bir uçak bileti alın ve İsviçre Kasabaları içinden en beğendiklerinize doğru yola çıkın.

İsviçre Kasabaları : Bern

Aare Nehri ile büyülenmiş İsviçre’nin başkenti Bern, ülkenin batı-orta kesiminde yer almaktadır. Büyüleyici Eski Şehri, bir UNESCO Dünya Kültür Mirası Bölgesidir ve ortaçağ eğlenceleri ile meraklı “Kindlifresserbrunnen” dahil olmak üzere, boyalı figürler içeren 16. yüzyıldan kalma çeşmelere sahiptir. Bern, ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan Zentrum Paul Klee’de bulunan, dünyanın en büyük sanatçı Paul Klee koleksiyonlarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Guarda

Guarda, 17. yüzyıldan kalma evleri güzelce boyanmış ve mimari mirasının korunması için Wakker Ödülü kazanmış küçük uzak köy olarak listedeki yerini alıyor. Ünlü çocuk kitabı Schellen-Ursli’nin (1945) Selina Chönz ve Alois Carigiet tarafından kullanılması, Guarda da Mart ayındaki Chalandamarz etkinliği gibi geleneksel gelenekleri korumuştur. Kasaba nüfusunun çoğunluğu hala Almanca, Fransızca ve İtalyanca’dan sonra İsviçre’nin dördüncü resmi dili olan Romansch’u konuşuyor.

İsviçre Kasabaları : Montrö

Montrö, ülkenin Fransızca konuşan güney-batı kesiminde, Cenevre Gölü’nün uzun bir genişliğinde yer alan sevimli bir kasabadır. Montreux rıhtımları, göl kenarında gezinti, egzotik çiçekler ve ağaçlar ile çevrili ve arka planda Alpler’in güzel manzaraları ile çevrelenmiş kilometrelerce gezinti sunar. Kasaba, göle bakan 13. yüzyıldan kalma bir şatoya sahiptir. Aslen Savoy Evi tarafından yaptırılan kale, Jean-Jacques Rousseau ve Lord Byron’un edebi eserlerine ilham vermiş. Kültürel kasabanın ev sahibi olduğu etkinlikleri de aynı derecede etkileyicidir. Montrö Caz Festivali’ni dünyanın ikinci büyük yıllık caz festivali olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

İsviçre Kasabaları : Zermatt

Zermatt’ın buzulları üzerinde yıl boyunca kayak yapmak da dahil olmak üzere uzun bir kayak sezonu garanti eder. Üstelik burası Avrupa’nın en yüksek şehridir. Kasaba, geniş Alp manzaralarını göstermek için 3.883 metre yükselen ünlü Matterhorn’un tabanında yer alıyor. Büyüleyici bir şehir merkezine ek olarak, Zermatt da oldukça popüler bir yemek mekanıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir